Przechowywanie cennych przedmiotów dzisiaj w domu dla wielu osób jest taką samą abstrakcją, jak trzymanie pieniędzy pod deską podłogową czy w słynnej skarpecie. Wiele instytucji bankowych, cieszących się uznaniem społecznym i powszechnie znanym bezpieczeństwem, oferuje konsumentom możliwość wynajęcia specjalnej skrytki bankowej. Dzięki temu pamiątki rodzinne czy kosztowności są pod ciągłym nadzorem.
Przechowywanie cennych przedmiotów, kosztowności – gdzie i jak można je umieścić?
Przechowywanie dzisiaj pieniędzy na wiele różnych sposobów, zdecydowanie różni się od modelu, który znamy z filmów czy opowieści. Kiedy nie było instytucji bankowych, jakie znamy obecnie, lub gdy nie cieszyły się jeszcze tak ogromnych zaufaniem społecznym, jakie znamy dzisiaj, przechowywanie cennych przedmiotów czy pieniędzy było trudnym zadaniem. Dla nas dzisiaj sposoby te wydają się zupełną abstrakcją. Trzymanie pieniędzy pod deską podłogową czy w tak zwanej skarpecie to już przeszłość. Dzisiaj niemal każdy posiada swoje prywatne konto w banku, na którym znajdują się fundusze. Przelewy, oszczędności z oprocentowaniem, wypłaty – wszystkie te elementy działają już internetowo i wiele transakcji można dokonywać bez konieczności wychodzenia z domu. A co w przypadku innych drogocennych rzeczy, w których posiadaniu jesteśmy? Czy warto przechowywać je w domu? Czy są one bezpieczne wśród naszych czterech ścian? A może, tak jak w przypadku pieniędzy, warto pomyśleć o specjalnych skrytkach czy sejfach, w których można schować różnego rodzaju drogocenne przedmioty. Dzięki temu można uzyskać więcej swobody i spokoju ducha, bez konieczności zamartwiania się ewentualną kradzieżą. W jakie skrytki warto zainwestować i jakie są ich koszty?
Skrytki bankowe – jak działają, co możemy w nich przechowywać, a jakie elementy są definitywnie zabronione?
Wiele banków oferuje tak zwane skrytki bankowe, znane również pod nazwą depozyt. Jest to sposób na przechowywanie różnych kosztowności, na przykład cennych pamiątek rodzinnych, które są w naszej familii od wielu lat i wraz ze spadkiem przechodzą z pokolenia na kolejne pokolenia. Warto jednak pamiętać, że w skrytkach bankowych prawo w Polsce zabrania przechowywać w nich pieniędzy, które obecnie są w obiegu. Nie wszystko jednak można trzymać w takim depozycie. Ze skrytek wyłączone są możliwości przechowywania narkotyków, broni, przedmiotów, które pochodzą z różnych przestępstw – na przykład paserstwa czy też zabrania się przechowywania w depozytach szkodliwych substancji – radioaktywnych czy wybuchowych. Co w takim razie można tam trzymać? Tutaj pole jest szerokie, bowiem niemal wszystko inne, co uważamy za cenne – dzieła sztuki, biżuterię, sztabki złota, różnego rodzaju pamiątki czy kamienie szlachetne. Ważnym elementem korzystania ze skrytki bankowej jest konieczność podania oszacowanej wartości przedmiotów, jakie są umieszczane w takim depozycie. Nie wszystkie banki posiadają tego rodzaju usługi jak możliwość depozytu cennych przedmiotów. Nie wszystkie także oddziały, tych banków, które usługę oferują, posiadają takie miejsce ze specjalnym zestawem zabezpieczeń antywłamaniowych. Dlatego chcąc zdecydować się na wynajem depozytu, warto sprawdzić, który najbliższy oddział bankowy oferuje tego rodzaju usługę.
Koszty utrzymania skrytki w banku – co należy wziąć pod uwagę?
Ponadto warto pamiętać także o tym, że wynajem skrytki bankowej wiąże się z odpowiednimi kosztami, czyli opłatą za możliwość przechowywania przedmiotów. Tutaj różnice mogą okazać się znaczące, ponieważ wszystko zależy od stawki, jaką proponuje bank oraz wielkości skrytki, na jaką chcemy się zdecydować. Wynajem takiego miejsca to koszty rzędu od kilkuset złotych, do nawet kilku tysięcy. Spore znaczenie w kwestii ceny, jaką będziemy musieli uiścić na rzecz banku w ramach wynajmu skrytki bankowej ma także fakt, co chcemy przechowywać wewnątrz i jakie są koszty szacunkowe tych elementów.
Jak założyć skrytkę bankową i kto ma do niej dostęp?
Większość procesów wynajmu depozytu przebiega bardzo podobnie. Należy umówić się na rozmowę z pracownikiem banku, który wyjaśni nam wszystkie ewentualnie niejasności, jak będzie przebiegał cały proces, po czym nastąpi sporządzenie stosownej umowy, pod którą będziemy musieli złożyć swój podpis. Otrzymamy także specjalny klucz do depozytu, dzięki któremu w razie potrzeby będziemy mogli dostać się do środka. Do takiej stryki dostępne są dwa klucze. Jeden z nich otrzymuje klient, drugi zaś należy do banku. Poza klientem, w razie konieczności, bank może zezwolić na dostęp do depozytu takim jednostkom czy instytucjom, jak policja, Centralne Biuro Antykorupcyjne, komornikowi czy prokuraturze. W przypadku powinności komorniczych, to ten organ w imię prawa, jeśli zajdzie taka konieczność ma możliwość zajęcia mienia, znajdującego się w skrytce bankowej. Skrytka bankowa jest jedną z najbezpieczniejszych form przechowywania najistotniejszych i drogocennych rzeczy, dlatego też wciąż cieszy się spora popularnością wśród klientów banku.