Niezależnie od tego, czy składasz nowy komputer z myślą o najnowszych, najbardziej wymagających grach, pracy biurowej czy montowaniu filmów, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na pamięć RAM, czyli jeden z najważniejszych podzespołów urządzenia. Jej główną funkcją jest “szybkość” działania komputera, szczególnie w przypadku równoległego korzystania z kilku programów, np. edytora tekstu, przeglądarki komputerowej i odtwarzacza multimediów. Choć to procesor stanowi centrum obliczeniowe każdego komputera, to właśnie odpowiednio dobrana pamięć RAM jest gwarantem komfortowego korzystania z urządzenia. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób wybrać kość i RAM do swojego komputera, to dobrze trafiłeś – przygotowaliśmy dla ciebie krótki poradnik, dzięki któremu wybierzesz pamięć RAM idealną dla graczy oraz pracowników biurowych!
Jakie są rodzaje pamięci RAM?
Na rynku znaleźć można kilka różnych rodzajów pamięci RAM, w większości różniących się zaawansowaniem technologicznym:
- DDR – najstarszy standard RAM, obecnie już praktycznie niespotykany;
- DDR2 – wciąż znaleźć go można w najstarszych, używanych komputerach – należy go unikać nawet w przypadku najtańszych sprzętów biurowych;
- DDR3 – obecny w dużej części używanych komputerów, odradzany ze względu na dużą awaryjność oraz równie duże zużycie prądu;
- DDR4 – najnowszy standard, nie tylko niezwykle szybki i wydajny, ale także energooszczędny; bezwzględna konieczność w każdym nowym komputerze.
Warto przy okazji zauważyć, że nie wszystkie standardy RAM są kompatybilne z niektórymi płytami głównymi – w przypadku starszych motherboardów należy koniecznie upewnić się, że obsługują one odpowiedni rodzaj wejść. Przy składaniu nowego komputera warto jest przy okazji sprawdzić ilość slotów w płycie głównej przeznaczonych na kości pamięci RAM – w wielu sytuacjach po jakimś czasie będziesz mógł ulepszyć swój komputer, co będzie się niechybnie wiązało z dokupieniem dodatkowego RAMu. Warto jest być na to gotowym już od samego początku, bo wymiana motherboarda jest nie tylko czasochłonna, ale też niezwykle kosztowna oraz niewygodna.
Pojemność RAM – jakie kości pamięci wybrać?
Standard DDR4 nie jest jednak jedynym istotnym parametrem, którym powinieneś się kierować przy wyborze pamięci RAM. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie należy podjąć kilka strategicznych decyzji dotyczących wybranych podzespołów. Po pierwsze, warto jest wybrać odpowiednią pojemność pamięci. Obecnie 8 GB RAM jest traktowane w ramach minimum zarówno dla komputerów biurowych, jak i tańszych urządzeń przeznaczonych dla graczy. W przypadku zdecydowania się na to rozwiązanie warto jest upewnić się, że płyta główna posiada dodatkowy slot na kolejną kość pamięci RAM – w ten sposób będzie możliwe zwiększenie jej pojemności w przypadku ulepszeń wydajności komputera. Natomiast bardziej zapaleni gracze oraz osoby wykonujące zawody takie jak montażysta czy grafik 3D powinny wyposażyć swój komputer w 16 GB lub nawet 32 GB RAMu. W miarę możliwości finansowych warto jest kupować pamięć RAM w pojedynczych kościach, co pozwoli w przyszłości na dalsze dokupywanie kolejnych kości. Należy przy tym jednak rozważyć inny problem – w sytuacji awarii jednej z kości w przypadku posiadania dwóch osobnych podzespołów możliwe jest dalsze korzystanie z komputera. Jeżeli nie boisz się niespodziewanych usterek, nie musisz koniecznie rozkładać swojego RAMu na dwie osobne kości.
Inne istotne parametry pamięci RAM
Jeżeli chodzi o pozostałe istotne parametry pamięci RAM, przed dokonaniem ostatecznej decyzji o zakupie powinieneś koniecznie rozważyć wybór jak najlepszej częstotliwości taktowania, która odpowiada za jakość pracy podzespołu podczas korzystania z wymagających programów (np. najnowszych gier czy programów do montażu filmów). Optymalna częstotliwość taktowania pamięci RAM to 2400 Mhz, choć dla bardziej zaawansowanych zestawów komputerowych można pomyśleć o 2666 Mhz, albo nawet i wyższych parametrach. Oczywiście wyższa częstotliwość taktowania znacząco zwiększa koszty zakupu kości, toteż należy mieć na uwadze także ekonomiczny aspekt całości. Innym istotnym czynnikiem są tzw. timingi, czyli opóźnienia w przesyłaniu danych, które mogą znacząco spowalniać komputer. Nowoczesne pamięci RAM rzadko mają z tym problem, ale mimo wszystko zakup produktów od mało znanych dostawców może powodować duże problemy z opóźnieniami funkcji. Na szczęście wszystkie produkty największych, najbardziej zaufanych producentów mają odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają brak problemów z zakresu timingów. Ważne jest także chłodzenie, choć akurat w przypadku pamięci RAM w 98% przypadków wystarczy mechanizm chłodzący wbudowany przez producenta. Wymagający gracze mogą rozważyć zakup specjalnego i drogiego chłodzenia wodnego.
Pamięć RAM jest równie ważnym elementem komputera co procesor czy karta graficzna, szczególnie w przypadku urządzeń przeznaczonych do pracy biurowej. Dlatego właśnie przy zakupie kości RAM nie należy szukać nadmiernych oszczędności – dobrej jakości pamięć RAM zapewni długie lata sprawnego korzystania z komputera.