Z wielu powodów na naszym budynku po pewnym czasie pojawiają się zanieczyszczenia. Jest to zupełnie normalne zjawisko, które może być zminimalizowane, jednakże nigdy w pełni zatrzymane. Dlatego też tak istotna jest kwestia regularnego mycia elewacji. Wbrew pozorom nie są to bardzo skomplikowane czynności, jednakże wymagają od nas posiadania podstawowej wiedzy w tym zakresie. Dlaczego elewacja ulega zabrudzeniom? Czy warto na własną rękę wykonywać czyszczenie elewacji? Jak wygląda mycie elewacji za pośrednictwem myjki ciśnieniowej? Jakie dodatkowe informacje w przypadku czyszczenia myjką ciśnieniową mogą mieć znaczenie? Jak prezentuje się PKD w przypadku mycia elewacji? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Dlaczego elewacja ulega zabrudzeniom?
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat PKD lub sposobów mycia elewacji, warto w pierwszej kolejności zrozumieć, dlaczego tak właściwie elewacja ulega zabrudzeniom. Przede wszystkim zabrudzenia elewacji maja różne podłoże, niekiedy nie mamy na nie żadnego wpływu. Przykładem może być chociażby usytuowanie budynku w miejscu, które jest stosunkowo ruchliwe, czyli znajduje się nieopodal ulicy. Przemieszczające się w pobliżu czterokołowce produkują spaliny, te oczywiście tworzą nieestetyczny efekt, który to nasila się z roku na rok. Dodatkowo ściany, które nie mogą zaznać słońca, narażone są na zwiększoną wilgotność, a także na pojawianie się glonów czy też porostów. Jeśli chodzi o brzydki nalot na elewacji, może on pojawić się ze względu na pobliski las, drzewa, a nawet skupiska zieleni. Nie w sposób nie wspomnieć o tych wszystkich budynkach, które usytuowane są w pobliżu zbiorników wodnych. Możemy do nich zaliczyć stawy, jeziora, a nawet pobliskie rzeki. Wilgoć powoduje tworzenie się grzyba, a także nieprawidłowy odpływ wody z dachu. Jakie jeszcze przyczyny zabrudzeń elewacji możemy należy wyróżnić? Otóż wpływ na to zjawisko mogą mieć źle dobrane materiały. Chodzi oczywiście o farby, które mogą nie być odporne na brud.
Czy warto na własną rękę wykonywać czyszczenie elewacji?
Część osób może zadawać sobie pytanie czy wykonywanie czyszczenia elewacji na własną rękę jest godne uwagi. W tym przypadku udzielenie prostej odpowiedzi to kwestia dość problematyczna. Wszystko zależy od tego, z jakim rodzaje zabrudzenia mamy do czynienia, a także jaka jest jego rozpiętość. Duże i uporczywe zabrudzenia zdecydowanie lepiej pozostawić doświadczonym firmom zewnętrznym, które w błyskawicznym tempie zajmą się problemem. Niewielkie zabrudzenia możemy próbować usunąć na własną rękę. Jak jednak tego dokonać? W pierwszej kolejności musimy zastanowić się nad rodzajem zabrudzenia. Przykładowo zanieczyszczenia z kurzu mogą być usunięte przez ciepłą wodę i gąbkę. Nieco inaczej wygląda to w przypadku glonów- lepszym rozwiązaniem będzie wówczas wodą w połączeniu z octem.
Jak wygląda mycie elewacji za pośrednictwem myjki ciśnieniowej?
Nie da się ukryć, że mycie elewacji to jeden z najpopularniejszych sposobów na to, aby oczyścić domy i budynki zarówno z zabrudzeń, jak i porostów. Jeśli chodzi o myjki ciśnieniowe, są one niezbędnym elementem każdego garażu. Niestety tego typu urządzenia mogą okazać się nieco drogie, dlatego też możliwe jest skorzystanie z wypożyczalni. Myjki ciśnieniowe są bardzo funkcjonalne. Za ich moc odpowiada część zwana pompą elektryczną. Niektóre urządzenia natomiast mają regulator ciśnienia i temperatury. Myjka ciśnieniowa może być podłączona do źródła wody i uzupełniona detergentem. Dlaczego jednak wcześniej wspomniany sprzęt jest tak bardzo ceniony? Otóż możemy dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc, i co ważne- nie musimy wspinać się na drabinę i ryzykować upadku. Oczywiście urządzenie musi posiadać odpowiednio przystosowane ciśnienie, w przeciwnym wypadku czyszczenie nie będzie skuteczne lub doprowadzi do poważnych zniszczeń.
Jakie dodatkowe informacje w przypadku czyszczenia myjką ciśnieniową mogą mieć znaczenie?
Elewację najłatwiej jest nam myć pod odpowiednim ciśnieniem. W zupełności wystarczy nam myjka ciśnieniowa. Łączy się ze sobą strumień wody razem z detergentem, ciecz wydobywa się pod odpowiednim ciśnieniem, które nie powinno być wyższe niż około 120 barów. Jeśli chodzi o temperatura- niech nie przekracza 60 stopni Celsjusza, dzięki czemu zmaksymalizujemy skuteczność. Podobnie jak w przypadku czterokołowców- warto rozpocząć od górnej części ścian i schodzimy stopniowo nieco niżej. Prace wykonujemy w sposób staranny i delikatny, w przeciwnym wypadku nasza praca będzie bezużyteczna.
Jak prezentuje się PKD w przypadku mycia elewacji?
Część osób może zastanawiać się nad tym, jak prezentuje się PKD w przypadku mycia elewacji. Ty również? Spieszymy z odpowiedzią! Kluczowa jest podklasa 43.99.Z, która obejmuje czyszczenie zewnętrznych ścian budynków za pośrednictwem takich metod, jak chociażby para wodna, piaskowanie, a także innych, podobnych metod.