Kiedy konieczny okazuje się transport pojazdu z jednego punktu do drugiego, często korzystamy ze specjalistycznego pojazdu, czyli z autolawet. Jest to konieczne w sytuacjach, kiedy dojdzie do stłuczek, kolizji czy też do poważniejszych wypadków drogowych. Jakie różnice występują pomiędzy autolawetami i lawetami? Jakie zalety mogą mieć autolawety? Na co zwrócić uwagę wybierając lawetę? Jakie uprawnienia są niezbędne, aby prowadzić ten pojazd? Jak zamocować samochód na lawecie? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Autolaweta a laweta- różnice
Nie trzeba być specjalistą, aby móc stwierdzić, że autolaweta to tak naprawdę połączenie tradycyjnej lawety razem z samochodem. Sama laweta przeznaczona jest do transportu pojazdów, takich jak samochody osobowe czy motocykli, ale również mebli i wszystkich przedmiotów o nieco większych gabarytach. Tradycyjne lawety są często w formie przyczepy. Jeśli chcielibyśmy wykorzystać ją do przetransportowania pojazdu, wówczas musimy połączyć ją z czterokołowcem. Tak więc autolaweta to tak naprawdę laweta i pojazd w jednym. Innymi słowy jest to już gotowy do transportu pojazd, który nie wymaga tego, aby dysponować go innym pojazdem. Może on pełnić funkcję pomocy drogowej, umożliwić zakup pojazdu z dalszej okolicy, a nawet przewieźć uszkodzony, powypadkowy samochód.
Zalety autolawety
Przede wszystkim autolaweta jest zdecydowanie bezpieczniejsza od holowania auta. Dzieje się tak ze względu na to, że nie mamy bezpośredniego kontaktu z podłożem. W konsekwencji możemy pokonywać wszelkie zakręty bez większych trudności- w końcu znajdujemy się na bezpiecznej platformie. Aby zmaksymalizować bezpieczeństwo na drodze i odpowiednio zabezpieczyć samochód, producenci skonstruowali specjalistyczny system mocowania. Warto wspomnieć o tym, że przewożąc samochód autolawetą wystarczy obecność tylko jednej osoby, która będzie kierowała czterokołowcem. Kontrola i manewrowanie nie stanowi najmniejszego problemu, w końcu pojazd znajduje się na naszej naczepie i widzimy go spoglądając w lusterka.
Na co zwrócić uwagę wybierając autolawetę?
Z pewnością wybór autolawety nie należy do najłatwiejszych, ze względu na to, iż na rynku motoryzacyjnym znaleźć można wiele różnych modeli, które na pierwszy rzut oka różnią się jedynie wyglądem. Wybierając lawetę należy zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych, a także na jakość materiałów. Przede wszystkim znaczenie mają specjalistyczne zabezpieczenia, które gwarantują bezpieczny przewóz czterokołowca. Nie obędzie się więc bez solidnego mocowania do kół, po to, aby skutecznie unieruchomić przewożony pojazd. Drugim ważnym aspektem jest dodatkowy sprzęt, który często okazuje się przydatny. Może to być chociażby wyciągarka, która umożliwia wydobycie czterokołowca z trudno dostępnych miejsc- z rowu czy też podmokłego terenu. Nie bez znaczenia jest jakość wykonania lawety- sprawdźmy poszczególne części pojazdu. Najważniejsze są solidnie wykonane spawy, a także jakość stali, która została wykorzystana do produkcji ramy. Jeśli konstrukcja jest solidna, wówczas wytrzyma pod naciskiem przewożonego samochodu. Warto zwrócić uwagę na to czy elementy są pokryte substancjami antykorozyjnymi.
Prowadzenie autolawety- jakie uprawnienia są niezbędne?
Aby móc prowadzić autolawetę, czyli pojazd którego waga wynosi 750 kg, nie trzeba posiadać żadnych dodatkowych uprawnień niż prawo jazdy kategorii B. Należy jednak pamiętać o tym, że przepis ten funkcjonuje tylko wtedy, gdy łączna masa samochodu, przyczepy i załadunku nie przekracza wartości 4250 kg. Nie w sposób zapomnieć o równolegle panującej zasadzie polegającej na tym, że auto holujące nie może być cięższe od holowanego. Co ciekawe, lekka przyczepa nie musi nawet posiadać hamulca najazdowego. Co jeśli cały zestaw jest znacznie cięższy? Czy to oznacza, że takie pojazdy nie mogą być przewożone? Otóż nie! Wystarczy zrobić prawo jazdy kategorii B96 bądź B+E. Co ważne, w każdym z tych przypadków wystarczy zdać jedynie egzamin praktyczny, a to bez wcześniejszej jazdy i treningu może zakończyć się niepowodzeniem nawet wtedy, gdy jesteśmy doskonałymi kierowcami.
Jak zamocować samochód na lawecie?
Naszym najważniejszym zadaniem jest przede wszystkim równomierne wyważenie ładunku. Kiedy wprowadzamy uszkodzony pojazd na autolawetę, należy robić to bardzo precyzyjnie i powoli. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której czterokołowiec mógłby się zsunąć bądź przechylić. W jaki sposób więc zamocować samochód na lawecie? Przede wszystkim umieszczamy samochód przodem. W dalszej kolejności należy odpowiednio przewiązać koła korzystając ze specjalistycznych pasów z klamrami- są w stanie wytrzymać obciążenie nawet do kilkunastu ton, dlatego nie musimy obawiać się, że pod naporem dojdzie do nieprzyjemnego incydentu. Warto wspomnieć o tym, że występować mogą standardowe haki z podwójnym pazurem, haki obrotowe, a także haki z pojedynczym pazurem.