Trudno jest znaleźć materiał wygodniejszy do prac wewnętrznych niż gips. Może nie tylko ozdabiać ściany, ale także je wyrównywać, aby podczas remontów uzyskać idealną powierzchnię. Oczywiście wygodnie jest wypełniać pęknięcia, stemple itp. Firmy budowlane mają do dyspozycji wiele materiałów gipsowych, z których najpopularniejszą jest gładź gipsowa, przeznaczona do szpachlowania spoin płyt gk, a także do wyrównywania otynkowanych ścian https://smig.pl/smig_s-3/. Wypełniacze gipsowe sprzedawane są w postaci suchych mieszanek, które przed użyciem należy wymieszać z wodą. Opakowanie może zawierać od 5 do 30 kg. Często skład gładzi gipsowych zawiera dodatki polimerowe i mikrowłókna, które poprawiają właściwości materiału. Gładź gipsową nakłada się warstwami o grubości od 1 do 5 mm, każda kolejna warstwa jest cieńsza od poprzedniej.

Gładź gipsowa – zastosowanie

  Gips jest wykorzystywany do wszelkiego rodzaju prac budowlanych, takich jak: naprawa powierzchni ścian i sufitów (wypełnianie rowków i otworów), prace instalacyjne (mocowanie puszek kablowych i przewodów elektrycznych), prace tynkarskie (mocowanie narożnych listew ochronnych i profili tynkarskich) itp. Może być również stosowany do produkcji elementów gipsowych (półfabrykaty, listwy) do użytku w pomieszczeniach. Zawartość opakowania należy wymieszać mechanicznie lub ręcznie z podaną ilością czystej, zimnej wody do uzyskania jednorodnej mieszanki i wymaganej konsystencji. Trzeba pamiętać, aby wlać suchą mieszankę do wody. Gładź gipsową trzeba nanosić na przygotowane podłoże pacą stalową, nierdzewną lub szpachelką. Należy przygotować odpowiednią masę, aby wykorzystać ją w ciągu 5 minut. Niewykorzystana, stwardniała masa nie nadaje się do ponownego mieszania z wodą i należy ją wyrzucić. Dostępne są inne rodzaje gładzi gipsowej która można wykorzystać w ciągu godziny.

Gładź gipsowa: wady i zalety

Zalety:

  • Przyjazność dla środowiska
  • Bezwonność
  • Plastyczność
  • Izolacja akustyczna i cieplna
  • Łatwość użycia
  • Tworzenie oddychających powierzchni.

Wady:

  • Nie można stosować w pomieszczeniach o dużej wilgotności.
  • W kontakcie z żelazem powodują korozję, (dlatego należy zastosować ocynkowane elementy złączne lub zabezpieczyć je farbą podkładową).

  Gładź gipsowa służy także do wyrównania ścian. Materiały tej klasy wyróżniają się łatwością aplikacji oraz łatwością szlifowania. Za ich pomocą można stworzyć bardzo gładkie powierzchnie, które są przeznaczone do malowania lub wyklejania cienką tapetą. Są to materiały o najdrobniejszej ziarnistości, pozwalające na nakładanie ich przy grubości warstwy do 1 mm. Szlifowanie po nałożeniu gładkich powierzchni powoduje całkowite ich przetarcie w niektórych miejscach, ale w razie potrzeby można ponownie założyć produkt. Decydując się na gładzie gipsowe trzeba pamiętać, że nie lubią kontaktu z wodą i wilgocią. Dlatego nie należy jej nakładać w łazienkach, lepiej wykorzystać materiał mniej nasiąkliwy. Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać, to nie nakładanie gładzi gipsowej na surowy beton komórkowy, ponieważ uzyskana powierzchnia może pękać. Aby tego uniknąć należy na ścianę nanieść tynk cementowo-wapienny, po czym można zastosować gładź gipsową.    

Jakie dostępne są rodzaje gładzi gipsowych?

  • Zwykłe do przygotowania w połączeniu z wodą, dzięki czemu powstaje bardzo plastyczna masa, zapewnia idealną gładkość powierzchni. Można kupić gładź gipsową do nakładania kilku warstw tak zwaną metodą mokre na mokre lub jednej warstwy https://smig.pl/smig_w-1/. Niektóre z tych produktów można wygładzać na mokro, bez konieczności szlifowania, eliminując w ten sposób pylenie.
  • Biała gładź gipsowa po naniesieniu na powierzchnię osiąga piękny biały kolor, co powoduje, że można  użyć mniejszą ilość białej farby, często wystarczy jedna warstwa.
  • Masy szpachlowe gipsowe przeznaczone są do wykańczania spoin między płytami, ale można je z powodzeniem wykorzystać do wygładzania ścian. Nadają się do usuwania nierówności do 5 mm. W przypadku tego materiału istnieje konieczność nakładania warstwami.

Przygotowanie podłoża przed pracą z gładzią gipsową

  Aby warstwa gładzi gipsowej mocno się trzymała, między nią a podłożem nie powinno być żadnych luźnych cząstek i międzywarstw. Wymagania dotyczące podłoża jak przy malowaniu: wytrzymałość, suchość, czystość. Tynk, który pozostał za ścianą, należy usunąć. Obszary te można łatwo zidentyfikować, za pomocą dotyku. Jeśli po czyszczeniu powierzchnia jest zakurzona lub kruszy się nawet przy lekkim dotyku, wówczas materiały gipsowe nie pozostaną na niej przez długi czas. Usuwaniu podlega również farba i nie tylko olejna, ale także wodna i wszelkie inne. Każde podłoże należy zagruntować przed nałożeniem gładzi gipsowej, aby zmaksymalizować przyczepność. Konieczne jest zagruntowanie całej powierzchni ściany, ale w już przygotowanej formie. Zagruntowana powierzchnia musi całkowicie wyschnąć. W przypadku podłoży mineralnych czas schnięcia wynosi zwykle 24 godziny. Szlifowanie gładzi gipsowej można wykonać, gdy temperatura w pomieszczeniu nie przekracza 20°C, natomiast wilgotność  60%.  Jeżeli po wyschnięciu ściana lub sufit nie będą wystarczająco równe, można wykonać szlifowanie pacą z siatką ścierną.