Co to jest podologia kosmetyczna? Podologia stanowi interdyscyplinarną dziedzinę nauki, która łączy w sobie elementy z zakresu medycyny i kosmetologii. Na tej podstawie dokonano podziału na podologię ortopedyczną oraz kosmetyczną. W przypadku tej pierwszej mówimy głównie o leczeniu schorzeń czy dolegliwości stóp. Natomiast podologia kosmetyczna skupia się na kwestiach estetycznych. Czym dokładnie jest i jakie zabiegi wchodzą w jej zakres?
Czym jest podologia kosmetyczna?
Podolog z jednej strony może zajmować się leczeniem schorzeń stóp, z drugiej strony przedmiotem jego zainteresowania mogą być też sprawy pielęgnacyjne i estetyczne. Dlatego też dokonano podziału podologii na ortopedyczną oraz kosmetyczną. Podologia ortopedyczna skupia się na diagnozowaniu i leczeniu takich przypadłości, jak na przykład halluksy, zaburzenia chodu, płaskostopie czy palec koślawy. Wymaga przede wszystkim posiadania wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii stóp człowieka. Tymczasem podologia kosmetyczna wchodzi już w zakres medycyny estetycznej. Jej podstawowym zadaniem jest poprawa wyglądu stóp, a także ich odpowiednia pielęgnacja, dzięki której można uniknąć wielu chorób.
Zabiegi z zakresu podologii kosmetycznej
Jeszcze do niedawna sporo osób uważało, że podologia kosmetyczna oferuje jedynie wykonanie pedicure wraz z malowaniem paznokci. Dziś jednak wiadomo, że zakres zabiegów jest o wiele szerszy. Podolog nie skupia się na kwestiach, które w głównej mierze interesują kosmetyczki. Jego zadaniem jest bowiem pielęgnacja skóry czy paznokci. Podstawowym zabiegiem podologii kosmetycznej jest oczywiście pedicure leczniczy. Wykonuje się go profilaktycznie, a także w przypadku niektórych schorzeń bądź bezpośrednio po zakończeniu leczenia. Podolog usuwa w sposób nieinwazyjny zmiany, jakie występują na skórze – modzele, odciski, zrogowacenia. Koryguje wrastające paznokcie, zajmuje się również rekonstrukcją płytki. Często rozwiązuje też problem popękanych pięt. Podolog kosmetyczny może wykonywać masaż stóp, którego celem jest na przykład poprawa krążenia krwi. Powyższe zabiegi to tylko przykłady tego, co obecnie oferują nowoczesne gabinety podologiczne w zakresie podologii kosmetycznej.
Gdzie znaleźć dobrego podologa kosmetycznego?
Podologia jest specjalizacją ogólną, w ramach której profesjonaliści mogą odbywać różnego rodzaju kursy, poszerzając swoją wiedzę. Powinniśmy mieć na uwadze, że większość podologów nie precyzuje, czy specjalizuje się w podologii kosmetycznej czy ortopedycznej. Niemniej jednak wystarczy spojrzeć na zakres oferowanych usług, aby mniej więcej wiedzieć, na kogo trafiliśmy. Co ciekawe, obecnie podolodzy starają się zdobywać wiedzę zarówno w jednym, jak i w drugim zakresie, aby móc świadczyć kompleksowe usługi lecznicze na rzecz pacjenta. Czasami w podologii ortopedycznej specjalizują się fizjoterapeuci, natomiast w podologii kosmetycznej – kosmetolodzy. Wynika to oczywiście z posiadanego wykształcenia głównego, które daje im solidne podstawy do tego, aby jeszcze lepiej wykonywać swoje obowiązki.
Podolog, nie kosmetyczka
Specjalizacja z zakresu podologii kosmetycznej często bywa mylona ze zwykłą kosmetyką. Już sam fakt, iż podolog wykonuje pedicure powoduje pewnego rodzaju konsternację, zwłaszcza u pacjentów, którzy po raz pierwszy będą korzystać z jego usług. Tymczasem powinniśmy mieć świadomość, że podolog to nie kosmetyczka (choć kosmetyczka po odpowiednich kursach może zostać podologiem), natomiast pedicure kosmetyczny nie jest tym samym, co pedicure leczniczy. Kosmetyczka skupia się na upiększeniu stóp głównie poprzez wykonanie odpowiednich czynności pielęgnacyjnych. Tymczasem podolog w pierwszej kolejności zwraca uwagę na zmiany chorobowe (modzele, odciski, grzybicę), a dopiero później skupia się na kwestiach estetycznych.
Kiedy warto udać się na zabiegi z zakresu podologii kosmetycznej?
Zabiegi z zakresu podologii kosmetycznej znajdziemy dziś w niemal każdym gabinecie podologicznym. Pedicure leczniczy warto wykonywać przynajmniej raz na pół roku, gdyż chroni on przed wieloma chorobami, atakującymi nasze stopy. Jednocześnie nie powinniśmy zwlekać z wizytą u specjalisty, jeśli zauważymy u siebie zmiany o charakterze grzybiczym, odciski czy zrogowacenia. Walka z popękanymi piętami również powinna przebiegać pod kierunkiem doświadczonego podologa. Wielu pacjentów decyduje się na wizytę u specjalisty, gdyż zależy im na odpowiedniej rekonstrukcji paznokcia. Co istotne, pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą powinni korzystać z usług podologa, a nie kosmetyczki. Często towarzyszy im bowiem przypadłość nazywana stopą cukrzycową. W takim przypadku bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja, a także wykonywanie zabiegów profilaktycznych. Pamiętajmy, że stopa cukrzycowa to nie tylko defekt estetyczny, lecz przede wszystkim poważny problem o charakterze zdrowotnym. Jej leczeniem powinien zająć się podolog, oczywiście we współpracy z lekarzem diabetologiem. Inne przypadłości związane ze stopami również mogą wymagać konsultacji podologicznej, dlatego w pierwszej kolejności warto udać się właśnie do tego specjalisty.