Co daje upadłość konsumencka dłużnikom? Każdy z nas spotkał się z pojęciem upadłości konsumenckiej. Mimo to niewielu faktycznie pomyślało o jej ogłoszeniu. Czym jest upadłość konsumencka i kogo dotyczy? Czy warto się deklarować? Odpowiadamy.
Upadłość konsumencka – dla kogo?
Na początek zastanówmy się, kto może ogłosić upadłość konsumencką? Zasadniczo może to zrobić każdy, kto jest niewypłacalny. Co znaczy niewypłacalność? Otóż jesteśmy niewypłacalni, jeśli nie możemy spłacić swoich długów przez co najmniej trzy miesiące. Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może złożyć wierzyciel lub sam dłużnik.
Do niedawna dłużnicy nie mogli umyślnie doprowadzić do bankructwa. Oznacza to, że mogło się to stać z powodu bezrobocia lub choroby. Jeśli jednak przyczyną upadłości jest nieostrożne zarządzanie majątkiem, sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości. Dziś jednak wiele się zmieniło. Każdy, kto stanie się niewypłacalny przez co najmniej trzy miesiące, może wystąpić do sądu. W przeciwieństwie do upadłości korporacyjnej, upadłość konsumencka dotyczy wyłącznie osób fizycznych. Konsekwencje upadłości korporacyjnej są zupełnie inne niż konsekwencje upadłości konsumenckiej.
Wyjść z długu
Każdy, kto chce ogłosić upadłość konsumencką, tak naprawdę chce wyjść z wiru zadłużenia. Tak można nazwać sytuację, w której nie spłacamy swoich zobowiązań w terminie. Jednak upadłość konsumencka nie oznacza, że od razu pozbywamy się długów. Zamiast tego musimy najpierw spłacić nasze długi. Powiernik wykorzystuje posiadane przez nas aktywa do dokonywania spłat. Oczywiście ustawa jasno określa, jakich przedmiotów syndyk nie może sprzedać.
Dodatkowo ustawodawcy zapewniają, że dłużnicy nigdy nie będą musieli spłacać swoich długów za życia. Jeżeli nie spłaci wierzycieli w dniu ogłoszenia upadłości, jego długi mogą zostać umorzone. Dlatego ogłoszenie upadłości to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą rozpocząć nowe życie bez długów. Nie oznacza to jednak, że możemy do woli zadłużać się i ogłaszać upadłość. Niestety musimy spłacać nasze długi najlepiej jak potrafimy. Niemniej jednak cały proces upadłości powinien zakończyć się w ciągu 36 miesięcy. Oznacza to, że jeśli nie spłacimy długu w ciągu 3 lat, możemy umorzyć dług. Spłat nie dokonujemy też sami – robi to za nas powiernik. Wierzyciele nie mogą do nas przychodzić, grozić ani nękać nas osobiście.
Czym jest upadłość konsumencka?
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej pozwala rozpocząć nowe życie. Będzie wolny od długów, monitów i wezwań do spłaty. Ponadto wierzyciele nie mają prawa dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej. Jeśli sąd ogłosi upadłość, nie musimy martwić się o spłatę zadłużenia. Nie musimy się martwić o spieniężenie majątku – to zadanie syndyka. To nie znaczy, że cieszymy się z każdego jego kroku.
Upadłość konsumencka, podobnie jak upadłość biznesowa, niesie ze sobą określone konsekwencje. Nie możemy sami rozporządzać naszym majątkiem. Podczas postępowania upadłościowego co do zasady nie możemy zaciągać nowych długów. Oczywiście syndyk może sprzedać wszystkie nasze aktywa, z zastrzeżeniem ustawowych wyjątków. Może jednak pozbawić nas mieszkania czy samochodu. Podczas gdy nasze schronienie będzie zabezpieczone, nikt nie może zabezpieczyć na przykład naszego transportu do iz pracy. Niemniej jednak powinniśmy rozważyć ogłoszenie upadłości konsumenckiej, gdy nie jesteśmy w stanie spłacić swoich długów.
W rzeczywistości wiąże się to z bardzo dużą korzyścią uwolnienia się z cyklu zadłużenia. Możemy zacząć naszą historię od nowa. Osoby, które ogłosiły upadłość konsumencką, mówiły, że poczuły się, jakby otrzymały nowe życie. Tylko osoba zadłużona zdaje sobie sprawę, jak ciężko jest żyć z mnóstwem zobowiązań finansowych. Ogłaszając upadłość konsumencką mamy pewność, że wszystkie czynności zostały przeprowadzone zgodnie z prawem. Nie musimy żyć w strachu przed wierzycielami – możemy mieć spokój.
Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencką możemy ogłosić we własnym zakresie. Jednak wiele osób korzysta z pomocy profesjonalnej kancelarii zajmującej się upadłością konsumencką. Dlaczego? Bo prawnik wynajęty przez kancelarię konsumencką pomoże nam przeprowadzić całą sprawę sprawnie i bez większych problemów. Chodzi głównie o załatwienie wszelkich formalności i reprezentację w sądzie.
Osoby zadłużone często boją się popełnienia jakichkolwiek błędów. Dobry adwokat lub prawnik uchroni ich przed taką sytuacją. Niestety, jego pomoc miała swoją cenę. Niezależnie od tego, upewnijmy się, że istnieją sposoby na uniknięcie długów do końca życia. Co ciekawe, upadłość konsumencką można ogłosić więcej niż jeden raz. Chociaż mamy do tego prawo, każdy zadłużony powinien korzystać z nowych możliwości lepszego życia.